جستجو   :  

اندر احوالات مدیریت کرونا از دیدگاه جغرافیایی با تاکید بر مناطق روستایی

 

هنوز هم مناطقی بالاخص در استان های محروم و مرزی وجود دارند که اطلاع چندانی از ویروس کرونا ندارند و از سوی عدم دسترسی لازم به خدمات زیربنایی زنگ خطر جدی برای این مناطق فراهم می کند. در بسیاری از مناطق روستایی به دلیل فعالیت های زراعی و باغی و عدم رعایت نکات بهداشتی و پیشگیرانه می تواند لطمات جبران ناپذیری را به بار بیاورد.

بر مبنای پایش اطلاعات صورت گرفته حاصل از مشاهدات میدانی و مصاحبه با افراد مختلف، بسیاری از کارگران روز مزد حوزه کشاورزی و باغی که فاقد شغل ثابت و بیمه کارگری هستند از ورود این ویروس دچار لطمات فراوانی شده اند اما این قشر از افراد در نگاه سیاست گذاران و برنامه ریزان مغفول واقع شده اند و در زمره افراد مستحق دریافت بسته های معیشتی نبوده اند.

مسئله دیگر در حوزه روستایی، محدود بودن خدمات بهداشتی و درمانی و نبود نیروی متخصص در برخی مناطق است، متاسفانه عدم آگاهی باعث انتقال پنهان این بیماری به افراد مستعد شده است و فاصله روستا تا شهر موجب شده بسیاری از مبتلایان قبل از مراجعه به مراکز درمانی و انجام خدمات بالینی، جان خود را از دست بدهند.

ورود این بیماری، زنگ خطری است برای بسیاری از مدیران و برنامه ریزان حوزه مناطق محروم و روستایی، نبود سامانه ای جهت رصد آنلاین خدمات در حوزه روستایی و عدم تعیین آستانه جمعیتی و خدماتی بر مبنای امکانات موجود در روستا از جمله چالش های مقابله با این بیماری عنوان شده است.


تاریخ درج  :  1399/1/12  
تعداد بازدید تا کنون :715

نطرات کاربران

 
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی