" تحلیـــل ســـوالات کارشنـــاسی ارشـــــد 1397"

 

 

معرفی رشته کارشناسی ارشد ترویج و آموزش کشاورزی 1401

لازمه توسعه بخش کشاورزی در جوامع روستایی، در گرو آموزش اصولی و نشر مهارت های کشاورزی و ارتقا سطح دانش و معلومات کشاورزان می باشد و این بدین معناست پایه ترین اقدامات جهت عملیاتی کردن اقدامات کشاورزی منوط به آگاه سازی و آگاهی رسانی است. با توجه به مباحث گفته شده و نیاز جوامع روستایی و کشاورزی ایده تشکیل رشته ترویج و آموزش کشاورزی شکل گرفت که جزو بنیادی ترین و کاربردی ترین رشته ها به حساب می آید.این رشته در تمامی مقاطع دارای ظرفیت های جذب دانشجو بوده که هسته اصلی این رشته معطوف به گرایش های ترویج کشاورزی و آموزش کشاورزی می باشد که با وجود همپوشانی مباحث اختلافاتی خصوصا در مقاطع تحصیلات تکمیلی دارا می باشد. بر اساس سرفصل های مصوب شورای گسترشآموزش عالی در مقطع کارشناسی ارشد دو گرایش ترویج کشاورزی و آموزش کشاورزی اقدام به جذب و تعلیم و دانشجو می نمایند و به طور میانگین هر دانشجو 34-36 واحد درسی را در مقطع ارشد میگذارند.از بعد جذب و قابلیت های بکار گیری دانش آموختگان این بخش می تواند گفت با توجه به نیاز عامه جوامع به آموزش و ترویج در صورت عدالت شغلی این رشته جزو پرکاربردی ترین رشته هادر حوزه کشاورزی بوده که علا.ه بر فعالیت های اداری می توانند با ایجاد تعاونی ها و موسسات خصوصی اقدام به ایجاد کسب و کار و فعالیت های مرتبط نمایند.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش ترویج‌ و آموزش‌ کشاورزی

مقدمات‌ روانشناسی‌ تربیتی‌، جامعه‌ شناسی‌ روستایی‌ ، مقدمات‌ مردم‌شناسی‌ عشایری‌ ، اصول‌ آموزش‌ و پرورش‌ ، اصول‌ آموزش‌ بزرگسالان‌، اصول‌ آموزش‌ کشاورزی‌، اصول‌ ترویج‌ کشاورزی‌، اصول‌ مدیریت‌ آموزش‌ و ترویج‌ ، اصول‌ برنامه‌ریزی‌ ترویجی‌، طرح‌ و تهیه‌ برنامه‌ آموزشی‌، نوآوری‌ و نوپذیری‌، آموزش‌ سمعی‌ و بصری‌ ، اصول‌ مقاله‌ نویسی‌ فنی‌ و ترویجی‌، ترویج‌ و آموزش‌ کشاورزی عملی‌ 

 

 

 

 

 

                                       

جهت دریافت تحلیل سوالات ارشد 96 کلیک نمایید

تحلیل سوالات کارشناسی ارشد ترویج و آموزش کشاورزی 1395 “

 

 

 

 

 

زبان عمومی و تخصصی

بخش اول زبان کارشناسی ارشد که عمدتا مرتبط با مباحث عمومی لغت و گرامر می باشد که حدود 15 سوال را به خود اختصاص داده و 4 سوال عبنا از کتاب 504 طراحی شده بود. بخش دوم زبان به سه بخش تقسیم شده است و درک مطلب اول مربوط به نوآوری و انقلاب سبز در کشاورزی ، بخش دوم برنامه های خدماتی ترویجی در کشورهای در حال توسعه و بخش سوم مربوط به سازمان خدماتی اموش های ترویج و نهادهای مرتبط می باشد در حالت کلی سطح سوالات متوسط رو به سخت می باشد اما می توان حداقل با اندکی دقت به 5 سوال پاسخ صحیح داد.

اصول ترویج کشاورزی

در حالت کلی سوالات ترویج کشاورزی در حد متوسط می باشد و نکته قابل توجه تکراری بودن 10 سوال در ازمونهای چهار سال اخیر می باشد عمده سوالات از کتاب رسانش و نو آوری ها و چهار بنیان طراحی شده است و دو سه سوال هم از کتاب مباحث نوین در ترویج کشاورزی طراحی شده است. در حالت کلی می توان گفت اگر سوالات 4 سال اخبر و منابع فوق الذکر به دقت مطالعه شده باشد حداقل می توان به 50 درصد از سوالات پاسخ داد.

اصول آموزش کشاورزی

در نگاه کلی می توان گفت سوالات ارائه شده در حوزه آموزش کشاورزی بیشتر از کتاب آموزش کشاورزی سید محمود حسینی و یوسف حجازی طراحی شده است و نکته دیکر اینکه سطح سوالات در حد متوسط رو به سخت می باشد و می توان گفت ده سوال در صورت مطالعه سوالات 5 سال گذشته قابل پاسخ، 15 سوال از منابع بالا اخذ شده و مابقی از مقالات روز طراحی شده است.

اصول آموزش بزرگسالان

اصلی ترین منبع طراحی شده سوالات درس اموزش کشاورزی ، از کتاب اصول آموزش بزرگسالان دکتر ابراهیم زاده و حمید موحد محمدی اشاره کرد و حدود 5 سوال هم جزوه دکتر حجازی طراحی شده است. نکته جالب هم اینکه عینا 4 سوال ارشد 95 ترویج کشاورزی در ازمون دکتری 94 تکرار شده بود و از 30 سوال طراحی شده 20 سوال در حد متوسط ، 5 سوال جدید و  روز و 5 سوال بسیار آسان طراحی گردیده است و داوطبین می توانند حداقل 40 درصد به سوالات پاسخ دهند.

اصول مدیریت کشاورزی

طبق سالهای گذشته جزوه و کتاب مدیریت در ترویج کشاورزی به عنوان اصلی ترین رفرنس طراحی سوالات در کنکور ارشد ترویج کشاورزی 95 در نظر گرفته شده است و حدود 5 سوال هم از کتاب مدیریت رفتار سازمانی رضائیان و علاقه بند طراحی شده است. در نگاه کلی سوالات طراحی شده آسان تلقی می شود و طبق توصیه های گذشته داوطبین با مطالعه سوالات سالهای گذشته و خلاصه جزوات خیلی راحت توانایی پاسخگویی به سوالات را دارا خواهند بود. بنظر نگارنده برای قبولی در روزانه حداقل 40 درصد و دانشگاههای تاپ تا 70 درصد لازم است.

توسعه  و عمران کشاورزی

خلاصه کتاب جامعه شناسی توسعه اکیا و کتاب جامعه شناسی کلانتری به عنوان دو رفرنس کلیدی و مهم در طراحی سوالات این درس محسوب شده است و بالغ بر 20 سوال از همین دو منبع طراحی شده است و داوطلبین با خواندن سوالات سالهای گذشته براحتی می توانند تا 50 درصد سوالات را پاسخ دهند در حالت کلی درصد 50-70 بسیار خوب تلقی می شود.